Introduction

SkillsUSA District Competition

SkillsUSA District Competition

IMG_0979

The SkillsUSA Organization recently held its district level of competitions virtually as our Vikings continue to shine in difficult times. We won 33 medals, including sweeping 4 categories by earning the bronze, silver and gold medals. Overall, every vocational program won at least one medal and the highlighted students below will be going on to the state competition later this year.

Congratulations to the students, their instructors and the advisors for a job well done.

Name

Grade

Test

Medal

Town

John O'Riordan

10

Laser Cutting / Engraving

Compete at State Level

Whitman

David Berry

10

Laser Cutting / Engraving

Compete at State Level

Abington

Vinny Costas

12

National Pin Design

Gold

Scituate

Liam Toal

11

Automotive

Gold

Pembroke

Ben Brenner

11

Carpentry

Silver

Rockland

TJ Woodward

11

Carpentry

Bronze

Hanson

Ben Conneen

11

CNC Milling

Gold

Rockland

Jackson Synder

11

CNC Technician

Gold

Hanover

Anthony Goetz

12

CNC Technician

Silver

Whitman

Scott Brodie

11

CNC Turning

Bronze

Whitman

Samantha DiTullio

10

Under 500

Gold

Abington

Gianna Chiulli

10

Under 500

Silver

Rockland

Jocelyn Koch

10

Under 500

Bronze

Whitman

Jenna Wheeling

10

Graphic Communications

Gold

Hanson

Colin Walsh

12

Graphic Communications

Silver

Whitman

Killian Blair

11

Graphic Communications

Bronze

Whitman

Shawn Finn

12

HVAC

Silver

Rockland

Chris Ritter

11

HVAC

Bronze

Abington

Erik Antoniewicz

12

Industrial Motor Control

Bronze

Rockland

Matt Powers

10

Information Technology Services

Gold

Abington

Josh Burke

11

Internetworking

Bronze

Hanson

Izabella Perciavalle

11

Masonry

Bronze

Hanover

Jack O'Toole

12

Mobile Robotics Technology

Gold

Abington

Richard Hennessy

12

Mobile Robotics Technology

Gold

Rockland

Grace McCarthy

11

Nursing Assistant

Gold

Abington

Will Bartley

11

Restaurant Service

Silver

Scituate

Sara Gunville

12

Screen Printing

Gold

Rockland

Ronan Dee

11

Screen Printing

Silver

Whitman

Kirstyn White

11

Screen Printing

Bronze

Whitman

Louis Sousouris

12

Welding

Gold

Hanover

Patrick Tanzi

11

Welding

Silver

Rockland

Megan Sheehan

12

Welding

Bronze

Rockland

Kory Lawson

11

Welding Sculpture

Gold

Pembroke

Daniel McCarthy

11

Welding Sculpture

Bronze

Pembroke

Gabe Freitas

11

First Aid/CPR

Bronze

Rockland

Paige Kelly

10

Nail Care

Silver

Norwell